Cohousing v ČR
Snem většiny Čechů je mít co nejrychleji vlastní bydlení a nejlépe ve formě rodinného domu obklopeného zelení (případně vysokou zdí tak, aby neviděli své sousedy). Osvícenější občané hledají domy i parcely nejen v zeleni, ale i v blízkosti své práce, škol a dalšího potřebného zázemí. Je to ovšem sen, který lze v současné době velmi těžko naplnit. Není reálné stavět stále nové rodinné domy v zázemí větších i menších obcí a mít po ruce kromě zeleně i veškeré občanské zázemí. A není zřejmě ani reálné a nutné, aby si všichni museli opatřit bydlení v osobním vlastnictví. Zvlášť v současných bouřlivých demograficko-sociálních, ekologických i ekonomických změnách, které vyžadují od lidí stále více vzájemných ohledů i výraznější spolupráci.
Bydlení v komunitě i další inovativní formy bydlení mohou být dobrou i dobrodružnou cestou, jak žít alespoň částečně udržitelnějším způsobem života (a třeba i v zeleni, pokud obyvatelé bytů bez vlastní zahrady dokážou sdílet vnitroblok nebo zobytnit a zklidnit přilehlou ulici) a jak využít velký potenciál, který nabízí vzájemná kooperace, výpomoc a efektivní sdílení prostorů i prostředků.
V České republice, pokud je nám známo, dosud neexistuje žádný zcela dokončený projekt „klasického“ cohousingu – takového, jaký známe ze zahraničí (2017).
Nejblíže se k dokončení blíží cohousing 9 Pramenů na Starém Jičíně na Severní Moravě, kde v současné době stojí první rodinný dům a další jsou ve fázi plánování (včetně společného domu).
Dosud jsme jako cohousing prezentovali také Těšíkovskou Bydlinu u Olomouce a skupinu Kmen v Říčanech u Prahy. Podle dosavadního vývoje vidíme, že se zatím ani v jednom případě nejedná o klasický cohousingový projekt - čímž v žádném případě nechceme hodnotit průkopnické snahy obyvatel o komunitní bydlení v ČR. Naopak je zde zmiňujeme, protože obě tyto komunity jsou ve fázi, kdy do určité míry už fungují a mají tedy velmi cenné osobní zkušenosti se sdíleným bydlením. Tím se stávají "praktickými" odborníky na komunitní bydlení v ČR. Zároveň uvažují o dalším rozvoji a postupném rozšíření o nové obyvatele, kdy možná časem dospějí do formy cohousingu.
Iniciátoři prvního cohousingového projektu, Kde domov můj, zakotvili v jednom developerském projektu na okraji Prahy. Druhý cohousingový projekt, skupina Český cohousing, koncem roku 2012 zanikla. Developerské projekty, které svůj marketing částečně založily na principech sousedského bydlení a sdílených prostorech, se dosud setkávají spíše s nepochopením, přestože jsou oproti běžné produkci navrženy kvalitněji.
Je třeba poznamenat - lehce zjednodušeně řečeno, že v ČR zatím cohousing přitahuje spíše "alternativně založené" osoby, přestože v zahraničí žijí v cohousingových komunitách "většinově smýšlející" lidé a najdeme v nich všechny věkové kategorie i sociální vrstvy obyvatel.
Více info o vznikajících komunitách v ČR a projektech najdete zde.
Jste také vznikající komunita, která se snaží o vybudování cohousingu? Plánujete nějakou akci týkající se cohousingu (přednášku, seminář, průzkum, projekt - třeba i školní, apod.)? Dejte nám prosím vědět na adrese: info(-)cohousing.cz. Děkujeme.